Application form
* At the request of foreign participants, as well as due to the still complicated situation persisting in many regions of the world, related to the Corona virus, some participants of the category A (Age range 15-19) may allowed by the Organizing Committee, on a case-by-case basis, to participate in the competition live online.
1. A camera needs to be connected to a computer with high-speed internet connection. Optionally, the use of high-quality cellphones is possible.
2. The camera, or cellphone, needs to be set to a LANDSCAPE orientation.
3. The camera, or cellphone, needs to be fixed to a camera stand, such as a tripod. Handheld camera takes will not be accepted.
4. The competitor's entire body needs to be visible on camera .
5. An external microphone (not the one incorporated into the camera) must be used for proper sound quality.
6. It is the competitor's responsibility to secure the availability of high-speed internet connection, sufficient lightning, and to avoid or block noisy background. 7. At the competitor's request, the organization may verify the quality of the broadcast with a brief sound check before performance.
8. For online participants, the performance order will be determined taking into consideration their geographical location relative to the Republic of Georgia. Competitors performing West of the Republic of Georgia (Europe, USA, the Americas, etc.) will be given early performance times in their local time. Competitors performing East of the Republic of Georgia (Asian parts of Russia, China, Japan, etc.) will be given late performance times in their local time. While the Organizing Committee will try to be maximally accommodating, its decision regarding the performance time on each tour will be final.
9. The organizing committee will send the competitor a Zoom link for their performance. In case the utilization of Zoom be impossible, Skype can be used. While other means of broadcasting can be considered by the Organizing Committee if neither Zoom nor Skype are viable alternatives, its decision in this regard will be final.
I Prize
A groip - 3000 Lari, B group - 15 000 L.
II Prize
A group - 2000 Lari, B group - 10 000 L.
III Prize
A group - 1000 Lari, B group - 5 000 L.
Information will be announced later
Information will be announced later
Viktor Tretyakov - Germany - Russia
Jurgis Dvarionas - Lithuania
Alejandro Drago - USA
Nana Jashvili - Germany-Georgia
Irine Jashvili - Georgia
Nodar Jvania - Georgia
Otar Chubinishvili - Georgia
• Each Contestant should cover his/her travel expenses to and from Tbilisi;
• Deadline for registration is 30 September, 2022;
• Accompanying persons and Competitors shall bear all the expenses incurred by their stay in Tbilisi;
• Directorate of the competition can only help them to find proper accommodation;
• Official pianists of the Competition will be available to the candidates if they are without their own accompanists
APPLICATION FOR PARTICIPATION (ON-LINE)
Age range 15- 27
• 30 September – deadline for sending documents (postmark definitive);
• The following attachments should be submitted together with the application form on the mail rondoklasika@gmail.com:
1. A copy of an official document (ID-card, passport);
2. A copy of a certificated of studies, diploma;
3. Copies of prizes;
4. CV;
5. Two recent glossy photos (electronic version 300–1200 dpi; accepted formats – jpg, bmp,Tif, jpeg).
6. A copy of receipt confirming transfer of non-refundable entry fee of 80 Euro\Indicated the name of a competitor.
Age range 10-14
• 30 September – deadline for sending documents (postmark definitive);
• The following attachments should be submitted together with the application form on the mail rondoklasika@gmail.com:
1. A copy of an official document (ID-card, passport);
2. Two recent glossy photos (electronic version 300–1200 dpi; accepted formats – jpg, bmp,Tif, jpeg).
3. A copy of receipt confirming transfer of non-refundable entry fee of 45 Euro\Indicated the name of a competitor.
• The deadline for uploading an entry is October 30
• A link Video Recording (on YouTube) of the applicant’s performance - rondoklasika@gmail.com
Intermediary: DEUTCHE BANK AG
FRANKFURT/MAIN, GERMANY
SWIFT: DEUTDEFF
BLZ: 50070010
BENEFICIARY'S BANK: HEAD OFFICE SWIFT: TBCBGE22
JSC "TBC Bank", Head Office
SWIFT: TBCBGE22
BEN'S Account: GE14 TB76 79436120 1000 03
NAME OF BENEFICIARY: Union of Georgian Musician
INTERMEDIARY: COMMERZBANK AG
FRANKFURT/MAIN, GERMANY
SWIFT: COBADEFF
BLZ: 50040000
BENEFICIARY'S BANK: HEAD OFFICE SWIFT: TBCBGE22
JSC "TBC Bank", Head Office
SWIFT: TBCBGE22
BEN'S Account: GE14 TB76 79436120 1000 03
NAME OF BENEFICIARY: Union of Georgian Musician
INTERMEDIARY: RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL AG
VIENNA, AUSTRIA
SWIFT: RZBAATWW
BENEFICIARY'S BANK: HEAD OFFICE SWIFT: TBCBGE22
JSC "TBC Bank", Head Office
SWIFT: TBCBGE22
BEN'S ACCOUNT: GE14 TB76 7943 6120 1000 03
NAME OF BENEFICIARY: Union Of Georgian Musician
PROGRAM FOR STRINGS
VIOLIN
CATEGORY “A” (Age 15-19)
FIRST ROUND
Two movements taken from Partitas for Violin solo by J. S. Bach of the competitor’s choice (slow and fast);
One virtuous Caprice by N. Paganini or H. Wieniawski - Caprice op.10;
A. Machavariani - Doluri;
One Work from the list: a) W.A. Mozart Adajio - in E major; b) L.W. Beethoven - Romance no.1, in G major; c) L.W.Beethoven - Romance no.2, in F major; d) P. Tschaikovsky - Melodie; e) P. Tschaikovsky - Meditation in D minor.
SECOND ROUND
One virtuous piece (free choice);
The I or II and III movements of any violin concerto (with cadence)
CATEGORY “B” (Age 20-27)
FIRST ROUND
Two movements (slow and fast) taken from following solo violin sonatas by J. S. Bach: G minor, MWV 1001; A minor, MWV 1003; C major, MWV 1005;
One Caprice by N. Paganini or H. Wieniawski Caprice op.10;
A. Machavariani - Doluri
One Work from the list: a) W.A.Mozart - Adajio in E major; b) L.W.Beethoven - Romance no.1, in G major; c) L.W. Beethoven - Romance no.2, in F major; d) P. Tschaikovsky - Melanqolique serenade; e) P. Tschaikovsky - Meditation in D minor; f) H. Wieniawsky - Legende op.17
SECOND ROUND
One virtuous piece (free choice);
F. Kreisler - Any piece
One work selected by the contestant (max. 10 min.)
THIRD ROUND
CATEGORY “A” (Age 15-19)
FIRST ROUND
SECOND ROUND
CATEGORY “B” (Age 20-27)
FIRST ROUND
SECOND ROUND
CELLO
CATEGORY “A” (Age 15-19)
FIRST ROUND
Two movements (slow and fast) taken from any Cello Suite by J. S. Bach;
One virtuous Etude or Caprice (free choice);
One lyrical piece (free choice).
Any piece from the competitors own country
SECOND ROUND
CATEGORY “B” (Age 20 -27)
FIRST ROUND
SECOND ROUND
THIRD ROUND
CATEGORY "A" (Age 15-19)
Max. 20 minutes
CATEGORY "B" (Age 20-27)
First round:
(max. 20 minutes)
Second round:
SECOND ROUND
CELLO (Online)
CATEGORY “1” (Age 10-11)
CATEGORY “2” (Age 12- 13-14)
FIRST ROUND
SECOND ROUND
HARP (Online)
CATEGORY “1” (Age 10-11)
CATEGORY “2” (Age 12-13-14)
CALENDAR OF THE COMPETITION & HALLS
Marina Iashvili Competition Schedule
7 November |
09:00 18:00 |
Rehearsal - Category B, A Opening Ceremony of Competition and Concert Soloists: Alejandro Drago
|
Tbilisi state Conservatoire Recital Hall Tbilisi state Conservatoire Grand Hall |
8 November |
09:30 |
I Round - Category B |
Tbilisi state Conservatoire Recital Hall |
9 November |
09:30 15:00 |
Rehearsal - Category B, A I Round - Category A |
Tbilisi state Conservatoire Recital Hall
|
10 November |
09:30 18:00 |
II Round - Category B II Round - Category A |
Tbilisi state Conservatoire Recital Hall
|
11 November |
10:00
|
Rehearsal with the orchestra |
Tbilisi state Conservatoire Grand Hall |
12 November |
10:00 |
III Round - Category B |
Tbilisi state Conservatoire Grand Hall |
13 November |
17:00 |
Closing Ceremony of Competition Award ceremony and Gala Concert of Laureates |
Tbilisi state Conservatoire Grand Hall |
Conservatoire Grand Hall , Recital Hall - 8/12 Griboedov str.
Conservatoire Grand Hall , Recital Hall - 8/12 Griboedov str
ONLINE PARTICIPANTS
I Category
I Prize
Eva Murzha Violin, 11y, Hungary
II Prize
Nene Shvangiradze Violin, 10y, Georgia
III Prize
Barbare Shubitidze Violin, 11y, Georgia
Barbare Vardanidze Violin, 10y, Georgia
II category
I Prize
Ecmel Nevâ BildikViolin, 13y, Turkey
Sura Rufat Hasanli Violin, 12y, Azerbaijan
II Prize
Lopushenko Anastasia Violin, 14y, Georgia
III Prize
Ada GÜLEÇ Violin, 12y, Turkey
MARCELO RE GONZALEZ Violin, 13y, Spain
IV Prize
Maria Osipova Violin, 13y, Russia
Samuel Alexander Pitkevich Violin, 13y, Netherlands
Harp
I Category
I Prize
Shish german 11y, Ukraine/Poland
Isaevi Elena 10y, Georgia
II Prize
Proshina Ekaterina 11y, Russia
III Prize
Mižujeva Darija 11y, Latvia
II Category
II Prize
Mezenova Agnia 13y, Russia
III Prize
Anna Tina Avisane 14y, Latvia
Lanskaia Sofiia 14y, Latvia
A Category
I Prize
LILIIA KONSTANTINOVA 15y, Ukraine
B Category
I Prize
OLEKSANDRA AKHRIMENKO 20y, Ukraine
Laureates and winners of the I Marine Iashvili International Competition (2019)
Category ,,A”
I Prize
Hovhnasyan Mane - Armenia
Martirosyan Izabella- Armenia
Yakin DEniz – Turkey
II Prize
Berdzenishvili Elene – Georgia
Eishin Richard Hirashi – Japan
Zohrabyan Arik – Armenia
III Prize
Fokina Olga – Latvia
Margaryan Anna- Armenia
Tavdishvili Marta – Georgia
Beradze Nia – Georgia
Category ,,B”
II Prize
Akyol Lacin – Turkey
Beriashvili Anna – Georgia
III Prize
Polikarpov Daniil – Russia
Category ,,C”
I Prize
Getia Marina – Georgia
II Prize
Buksa Emilija – Latvia
Buksa Livija - Latvia
III Prize
Gurgenadze Giorgi – cello, Georgia
Tochilova Melania – Russia
Category ,,D”
I Prize
Abdybakas Aybolat - cello, Kazakhsatan
Lundina Maria – Russia
II Prize
Jukneviciute Lina- Lietuva
Kacharina Mariia – Russia
III Prize
Ruslanbekkyzy Elnur – Kazakhstan
Tughushi Ioane - viola, Georgia
Category ,,E”
I Prize
Imagava Kokoro – Japan
Tishkevich Fyodor - Russia
II Prize
Makazhan Diana- Kazakhstan
III Prize
Sardaryan Astkhik – Armenia
Sizdikova Asemgul - Kasakhstan
Viktor Tretyakov - Germany - Russia
Jurgis Dvarionas - Lithuania
Alejandro Drago - USA
Nana Jashvili - Germany-Georgia
Irine Jashvili - Georgia
Nodar Jvania - Georgia
Otar Chubinishvili - Georgia
Application form